Často se říká, že ryby patří mezi zdravou výživu, ale se stále rostoucím počtem toxinů v našich oceánech a šíření nemocí a používání antibiotik v chovu ryb, je to vlastně stále pravda? A co mastné ryby a rybí olej, jsou pro nás vůbec zdravé?


Mastné ryby jsou druhy ryb s olejem v měkkých tkáních a v tělesné dutině kolem střeva. Jejich filety mohou obsahovat až 30 procent oleje, tato hodnota se ale u jednotlivých druhů liší. Příklady mastných ryb zahrnují malé krmné ryby, jako jsou sardinky, sledě a ančovičky, a další větší pelagické ryby, jako jsou losos, pstruh, tuňák, mečoun a makrela.

ZDRAVÍ SRDCESpolečnost vnímá ryby jako důležité pro naše zdraví, protože obsahují esenciální mastné kyseliny, jako je omega-3. Esenciální mastné kyseliny jsou důležité z různých důvodů, včetně regulace krevního tlaku, imunitních a zánětlivých reakcí a zdraví mozku.

Pojďme se tedy podívat na dvě hlavní údajné výhody konzumace ryb, a jako první je zdraví srdce. Myšlenka, že konzumace mastných ryb a rybího oleje je prospěšná pro zdraví srdce, se tak rozšířila, že se každým rokem spotřebuje více než 100 000 tun rybího oleje a průmysl rybího oleje nyní nabyl hodnoty několika miliard dolarů.

Avšak metaanalýza, kterou provedla Cochrane, globální nezisková organizace, která je mezi vědeckou komunitou považována za zlatý standard co se týče spolehlivosti jejích recenzí, a také publikovaná v časopise Journal of American Medical Association, se zaměřila na 79 náhodných studií zahrnujících více než 112 000 lidí a dospěla k závěru, že zvyšování mastných kyselin s dlouhým řetězcem (LCFA – 14 až 20 atomů uhlíku) z mastných ryb nebo doplňků z rybího oleje nebylo spojeno s nižším rizikem úmrtnosti ze všech příčin, srdeční smrti, infarktu nebo mrtvice. 

Původní myšlenka, že konzumace mastných ryb a rybího oleje je pro srdce dobrá, vyplynula ze studie v 80. letech, nicméně stejná skupina vědců, kteří provedli původní studii, poté provedli novou studii, která zahrnovala o 50 procent více účastníků a dospěli k závěru, že ti, kterým bylo doporučeno jíst mastné ryby, a zejména ti, kteří dostali kapsle z rybího oleje, měli vyšší riziko srdeční smrti.

To znamená, že i původní studie byla následně vyvrácena těmi samými vědci. Když byly shromážděny všechny důkazy, recenze, která byla publikovaná v časopise Journal of American Medical Association uvedla, že vzhledem k této a dalším negativním metaanalýzám by naším úkolem mělo být zastavit používání nejprodávanějších doplňků rybího oleje u všech pacientů.

Je také třeba poznamenat, že ryby obsahují cholesterol, který může způsobit srdeční onemocnění. A kromě toho, recenze z roku 2018 publikovaná British Journal of Nutrition zjistila, že vyšší příjem omega-3 z rostlinných potravin byl ve skutečnosti spojen se sníženým rizikem srdečních onemocnění.

ZDRAVÍ MOZKUDalší údajný zdravotní přínos konzumace ryb souvisí se zdravím mozku a kognitivními funkcemi. Je nepochybné, že spotřeba omega-3 je velmi důležitá, co se týče zdraví mozku, ale studie ukázaly, že vyšší spotřeba ryb má obrácený výsledek.

Ve skutečnosti byly vyšší koncentrace omega-3 z ryb spojeny s vysokou úrovní kognitivního poškození a demence. Předpokládá se, že je to kvůli neurotoxickým kontaminantům vyskytujícím se v rybách, jako jsou rtuť, dioxiny a PCB, které negativně ovlivňují nejen vývoj mozku, ale také stárnutí mozku.

Je dobře známo, že naše oceány jsou silně znečištěné a konzumace ryb z oceánu znamená, že i my konzumujeme tyto chemikálie.

1 / 5

Studie provedená na 120 zdravých mužích a ženách středního věku zkoumala účinky zvýšené konzumace ryb a mušlí na koncentraci rtuti, arsenu, olova a kadmia v krvi. Průzkumníci došli k závěru, že koncentrace rtuti, arsenu a olova v krvi se po 26 týdnech zvýšené konzumace u této zdravé populace významně zvýšily. Koncentrace rtuti a arsenu nepředstavovaly pro tuto populaci zdravotní problémy, s výjimkou olova, jehož koncentrace byly vysoké a překračovaly únosné úrovně. Hlavním fyziologicky nepříznivým dopadem příliš velkého množství olova v našem těle jsou neurotoxicita, toxicita v oblasti gastrointestinálního traktu (GIT) a anémie.

Co se týče chovaných ryb, taky se ukázalo, že mají vysoký obsah kontaminantů, někdy dokonce vyšší než u ryb ulovených ve volné přírodě. Tohle je způsobeno průmyslovým znečištěním, které se vypouští do jezer, řek a oceánů, a také tím, že mnoho druhů chovaných ryb, jako jsou losos a mořský okoun, je krmeno divoce ulovenými rybami. To znamená, že ať už se rozhodneme konzumovat ulovené nebo chované ryby, stále přijímáme nebezpečné znečišťující látky a kontaminanty do našeho těla.

1 / 3

Zpráva z roku 2003 Pracovní skupiny pro životní prostředí (EWG) zjistila, že sedm z deseti chovaných lososů zakoupených v obchodech s potravinami v několika velkých městech v USA bylo kontaminováno PCB způsobující rakovinu na „úrovních, které vyvolávají obavy o zdraví“.

Obrovské množství antibiotik se také používá u chovaných ryb, a odhaduje se, že chovaný losos je krmen více antibiotiky na kilogram své váhy než jakékoliv jiné chované zvíře.

Šetření Consumer Reports zjistilo, že 60 procent zmrazených vzorků krevet obsahovalo škodlivé bakterie jako Salmonella, Listérie, E. coli a dokonce MRSA. Hladiny nalezené u krevet byly vyšší než u předchozích testů u kuřat, krůt a vepřového masa.

Problematika znečišťujících látek a toxinů je natolik znepokojivá, že těhotným a kojícím ženám se doporučuje, aby mořské plody konzumovaly s mírou a nebo se jim úplně vyhýbaly, ale zároveň paradoxně označujeme ryby za zdravou výživu.

ROSTLINNÉ OMEGYMůžeme ale získat nutné omega-3 mastné kyseliny při rostlinné stravě? Tři nejdůležitější typy omega-3 mastných kyselin jsou ALA, EPA a DHA. ALA je nejběžnější omega-3 mastná kyselina v naší stravě a nachází se většinou v rostlinných potravinách. Zejména v potravinách, jako je lněné semínko, které patří mezi nejlepší zdroje omega-3 na planetě, chia semínka, vlašské ořechy, konopí, kel, špenát, sójové boby a mnoho dalších. A na rozdíl od ryb jsou tato jídla zdravá a bezpečná pro všechny lidi ve všech fázích života a nepředstavují riziko pro těhotné ženy nebo jejich nenarozené děti.

1 / 7

EPA a DHA se nacházejí především v rybách a mořských plodech. Vegani však dostávají DHA a EPA tím, že je jejich tělo vytvoří metabolizací ALA kyselin, které dostávají ze své stravy.

Spekulovalo se o tom, že jelikož se míra metabolizace jeví jako nízká, lidé na rostlinné stravě nejsou schopni převést požadovaná množství nezbytná pro to aby byli zdraví, přičemž míra metabolizace ALA na DHA kyseliny je někde kolem 3 až 5 procent. Podle FDC však zhruba 85 g porce tuňáka poskytne přibližně 170 mg DHA, ale 20 g porce lněného semínka, které pracuje na míře metabolizace o 4 procentech, poskytne přibližně 190 mg DHA.


Studie zaměřená na více než 14 400 mužů a žen publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition, zjistila, že i přes to že mají vegani nižší příjem EPA a DHA, jejich hladina v krvi byla přibližně stejná jako u lidí, co pravidelně jí ryby. Tohle naznačuje, že i když lidé nekonzumují EPA a DHA, jejich těla reagují zvýšením úrovní metabolizace z příjmu ALA.

Pokud máte obavy o nedostatek EPA a DHA kyselin, můžete je získat z potravin, jako je mořský fytoplankton, nebo ve formě doplňků z mořských řas, což se nijak neliší od užívání doplňků z rybího oleje. Kromě teda toho, že se vyvarujete všech škodlivých chemikálií, znečišťujících látek, špatných důsledků pro životní prostředí a zbytečné smrti zvířat.

1 / 3

SHRNUTÍPříležitostné jezení ryb (například jednou za měsíc či jednou za dva týdny) by nám nemělo způsobit příliš závažné potíže v krevním oběhu pokud máme stravu bohatou na rostliny. Neměli bychom ale ignorovat důsledky a nebezpečí konzumace mořského života přenášejícího zoonotické choroby, jako jsou ty, které jsou způsobeny úniky fekálií v oblastech živočišného zemědělství a dalším průmyslovým znečištěním.


Z environmentálního a etického hlediska je to ale úplně jiný příběh. Jen proto, že to nezničí naše zdraví, ještě neznamená, že to nezničí něco jiného. Vysoká konzumace ryb a komerční rybolov jsou zodpovědné za utrpení a smrt až 2,7 bilionu mořských živočichů každý rok, a jsou zároveň zodpovědné za degradaci a zničení našich oceánů.


Je ovšem nutné dodat, že mořské plody jsou pro obyvatele pobřežních vesnic životně důležité a s rostoucí poptávkou po mořských živočiších a nezákonným komerčním rybolovem populace ryb neustále klesá. Ryby jsou nedílnou součástí jejich života a slavnostních tradic a slouží jako symbol jejich prosperity, kultury a dědictví.

1 / 7

Konzumace ryb není pro lidi s privilegovaným životním stylem nutností. Pokud tedy chceme chránit zvířata, naše životní prostředí, naše zdraví a obyvatele pobřežních vesnic, jejichž živobytí a způsob života závisí na rybolovu, je na čase, abychom ryby nechali tam, kde patří, v oceánech.

Část tohoto článku je českým překladem originálního článku Eda Winterse na stránkách SURGE.

Všechny snímky v tomto článku byly pořízeny z Earthling Ed videa na stejné téma.

Všechna práva vyhrazena Edem Wintersem a spol.